Dominacja czy uległość – co woli kobieta?

2021-01-07

Dominacja czy uległość – to jeden z najczęściej podejmowanych tematów w zakresie kobiecej seksualności, który wbrew pozorom nie interesuje wyłącznie mężczyzn. Wzmożone zainteresowanie tym, czy kobiety wolą dominację, czy jednak uległość, wywołała książka E. L. James 50 twarzy Greya. Literacki fenomen wprowadził na salony BDSM, choć warto mieć świadomość, że zrobił to w sposób upraszczający – relacje seksualne oparte na zależności są dużo bardziej złożone i zróżnicowane niż pokazuje to książka. Niewątpliwy sukces wydawniczy sprawia jednak, że zastanawiamy się nad tym, co wolą kobiety, dominację czy uległość. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na to pytanie. 

Czy sukces 50 twarzy Greya stanowi potwierdzenie, że kobiety wolą uległość?

Trylogia Pięćdziesiąt twarzy Greya osiągnęła wydawniczy sukces na całym świecie – sprzedano ponad 70 mln egzemplarzy, co dla wielu osób stanowi potwierdzenie tezy o seksualnej uległości kobiet. Dyskusja na temat tego, co wolą kobiety, powróciła wraz z pojawieniem się filmów z udziałem Dakoty Johnson i Jamiego Dornana. Czy rzeczywiście możemy potwierdzić, że poniżanie kobiet w łóżku należy do częściej pojawiających się fantazji? Z całą pewnością część kobiet fantazjuje o zniewoleniu – nieznana jest jednak skala tego zjawiska. Badania dotyczące ludzkiej seksualności są niezwykle trudne do zweryfikowania, ponieważ niechętnie dzielimy się swoimi fantazjami erotycznymi. Dużo częściej kłamiemy na ten temat, o czym mówi książka Setha Stephensa-Davidowitza Wszyscy kłamiąBig data, nowe dane i wszystko, co internet może nam powiedzieć o tym, kim naprawdę jesteśmy. Autor wskazuje jednak, że poniżanie kobiet jest jedną z najczęściej wyszukiwanych przez kobiety właśnie kategorii filmów pornograficznych (aż 25% użytkowniczek!). Czy to oznacza, że kobiety wolą uległość? 

Jak mają się fantazje erotyczne kobiet do rzeczywistości?

Shelle kajdankiNiezależnie od tego, czy dominacja, czy uległość jest częstszą fantazją erotyczną kobiet, musisz mieć świadomość, że istnieje zasadnicza różnica między fantazjowaniem a prawdziwym życiem. To, że powieść 50 twarzy Greya odniosła sukces, nie jest jednoznacznym dowodem na to, że kobiety wolą uległość, która jest zresztą wpisana w społeczne oczekiwania wobec nich. W naszym kraju u kobiet od samego początku wzmacnia się bierną postawę i konieczność przyjmowania uległej pozycji wobec mężczyzn. Co więcej, można fantazjować o byciu poniżaną w łóżku, ale nie musi być to równoznaczne z potrzebą i chęcią doświadczenia tego uczucia. Zainteresowanie książką w Polsce pokazuje jednak, że po pierwsze bez wątpienia fantazjujemy, a po drugie, że konieczna jest gruntowna edukacja seksualna. 

Co na temat zniewolenia kobiet w BDSM mówi feminizm?

Nie ulega wątpliwości, że Pięćdziesiąt twarzy Greya nie jest sztandarową książką feminizmu, ale nie oznacza to, że poniżanie kobiet nie mieści się w jego ramach. Sytuacja jak zawsze jest niezwykle złożona – część środowiska feministycznego widzi w fantazjach erotycznych kobiet o uległości wyłącznie potwierdzenie patriarchalnego, przestarzałego modelu społeczeństwa, ignorując różnorodność ludzkiej seksualności. Tym samym wzbudza się w kobietach-feministkach poczucie winy, że fantazjują o byciu poniżaną. Akcesoria BDSM, seksowna bielizna erotyczna, klamerki i zaciski na sutki – to wszystko niesłusznie staje się powodem do wstydu. Na szczęście jednak jest to tylko część środowiska feministycznego. Zarówno seksuolodzy, jak i bardziej świadome feministki (i feminiści) wskazują, że fantazje erotyczne kobiet o byciu uległą nie zaprzeczają feministycznym ideom. Innymi słowy, możesz marzyć o poniżaniu kobiet i przyjmować rolę uległej w związku, a jednocześnie być feministką. W seksie partnerzy mają prawo robić wszystko to, co sprawia im przyjemność, nie krzywdząc przy tym drugiej strony. 

Czy może jednak kobiety wolą dominację?

Dominacja czy uległość – o czym tak naprawdę fantazjują kobiety, nie powiedzą Ci żadne badania naukowe. Nie dlatego, że kobiety są badawczą zagadką, ale dlatego, że ludzka seksualność jest trudna do zbadania, zmierzenia i zobiektywizowania. Nie oznacza to jednak, że niczego nie wiemy na temat fantazji erotycznych, jest wręcz przeciwnie. Znamy odpowiedź na pytanie, czy kobiety wolą dominację. Niektóre zdecydowanie tak – część z nich zostaje zawodowymi dominami, inne przejmują kontrolę w związku na co dzień. Nie istnieje jeden, uniwersalny model dominacji, natomiast wbrew stereotypowym opiniom, mężczyźni również lubią przyjmować rolę osoby uległej. Zestawy BDSM do krępowania nie powstały przecież wyłącznie z myślą o wiązaniu kobiet – korzystają z nich różni ludzie w zależności od tego, jakie mają seksualne potrzeby. 

Jakie są granice rozsądku w uległości kobiet?

Pejcz SCANDAL BULL WHIPJedyną granicą, której nie należy przekraczać jest bezpieczeństwo – bez względu na to, bliższa jest Ci dominacja, czy uległość. BDSM wymaga świadomości własnych potrzeb erotycznych, ale również potrzeb partnera, z którym prowadzimy grę opartą na zależności. Kinkowy seks nie jest i nie powinien być równoznaczny z nadużyciem seksualnym. To właśnie dlatego w BDSM tak ważne jest ustalenie zasad bezpieczeństwa, poszanowanie granic i wspólnie wypracowanych zasad. W tym sensie 50 twarzy Greya nijak ma się do rzeczywistości – książka nie pokazuje, jak wygląda proces budowania poczucia bezpieczeństwa między partnerami, którzy decydują się na poniżanie kobiety w łóżku. 

Dużo częściej dyskomfort powoduje poczucie winy wywołane przekonaniem, że dominacja czy uległość w łóżku jest czymś niewłaściwym. Niezależnie od tego, czy kobieta woli dominację, czy bycie uległą, jest oceniana. Fantazje erotyczne kobiet podlegają społecznej ocenie, a ta zamiast wzmacniać tożsamość seksualną, wywołuje wątpliwości, często prowadząc do problemów z akceptacją własnych potrzeb. Niestety problem dotyczy również mężczyzn. 

Podsumowanie

Niezależnie od tego, jak oceniasz Pięćdziesiąt twarzy Greya, musisz przyznać, że książka od lat prowokuje do dyskusji na temat seksualności. Jako sex shop jesteśmy częścią tej dyskusji, dlatego zdecydowaliśmy się odpowiedzieć na pytanie, co wolą kobiety – dominację czy uległość. W BDSM nie istnieją odgórnie ustalone zasady mówiące o tym, kto powinien przyjąć rolę osoby dominującej. Taką decyzję podejmują wspólnie partnerzy. W niektórych związkach to kobiety wolą dominację, w innych zaś te role są płynne – raz uległa jest kobieta, innym razem mężczyzna. Zamiast więc zastanawiać się, czy kobiety wolą uległość (choć przyznajemy, że jest to niezwykle ciekawe pytanie badawcze!), odpowiedz sobie na pytania, co lubisz, co sprawia Ci przyjemność i o czym najchętniej fantazjujesz