Feromony - naga prawda o perfumach pożądania - fakty i mity

2020-11-11

Wokół feromonów wytworzyło się wiele mitów związanych z ich działaniem na pożądanie wśród ludzi. Czy jednak w rzeczywistości feromony są skuteczne? Jakie efekty wywołują w organizmie? I czy feromony pachną? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania, a także spróbujemy potwierdzić lub obalić istniejące na temat feromonów mity. 

Czym są feromony?

Co to więc takiego feromony i jak naprawdę działają? Feromony to nic innego niż lotne związki chemiczne, za pomocą których porozumiewają się różne gatunki zwierząt. Wytwarzają je również ludzie. Ich głównym celem jest pobudzenie zainteresowania osobnikami płci przeciwnej, a w konsekwencji dobranie się w pary i spłodzenie potomstwa. Za ich odbieranie odpowiedzialny ma być w naszym organizmie narząd lemieszowo-nosowy, którego istnienia nie można jednak potwierdzić u wszystkich osób. Okazuje się, że działanie feromonów na emocje oraz pożądanie płciowe u ludzi jest częstym tematem naukowych badań, a co za tym idzie i sporów. Jedni wykazują, a wręcz wyolbrzymiają ich funkcje i wpływ na mózg, inni zaś stanowczo temu zaprzeczają. 

Skuteczność feromonów – prawda czy fałsz?

Feromony męskieWiele z przeprowadzonych badań potwierdza skuteczność działania feromonów. Ich zapach ma wpływać na poziom atrakcyjności człowieka oraz wzbudzać zainteresowanie u innych. Jak jednak pachną feromony? W małych dawkach większość z nich nie wydziela żadnego wyczuwalnego zapachu. Jeśli natomiast wierzyć naukowcom, wielu z nas nie jest w stanie wyczuć feromonów nawet w dużej ilości. Mimo wszystko swoimi składnikami potrafią wywołać one efekt w ludzkim mózgu. Obecnie produkuje się także feromony syntetyczne, które są dodawane do perfum. Mają za zadanie przyciągnąć uwagę innych osób i wzbudzić ich zainteresowanie naszą osobą, dlatego uważa się je za afrodyzjaki. Które perfumy mają feromony? Wystarczy przeczytać ich skład i poszukać takich nazw jak: androstadienon, androstenol, estratetraenol, androsteron, a następnie sprawdzić, czy jest to związek chemiczny, którym zachęcimy pożądaną płeć. W składzie znaleźć można zarówno feromony męskie, jak i feromony damskie

Fakty i mity na temat feromonów

Jak widać, nawet naukowcy nie są w stanie jednoznacznie potwierdzić skuteczności feromonów lub jej braku. Jednak na część pytań odpowiedź można uzyskać bez problemu. Poniżej przedstawiamy najczęstsze fakty i mity dotyczące feromonów. 

Czy feromony są widoczne na skórze?

Mit. Feromony podobnie jak inne zapachowe związki chemiczne wytwarzane przez organizm nie są widoczne na skórze. 

Czy kawa neutralizuje zapach feromonów?

Mit. Choć kawa znana jest jako substancja, która ma neutralizować inne zapachy, nie znajduje to potwierdzenia w tym przypadku. W rzeczywistości jest jedynie kolejnym aromatem zapachowym. 

Czy feromony na wszystkich pachną tak samo?

Feromony damskieMit. Działanie feromonów jest bardziej złożone i zależy od indywidualnych preferencji oraz pracy mózgu i receptorów zmysłu węchu. Dlatego też feromony, jeżeli w ogóle, będą miały inny zapach u każdego z nas. 

Lepsza trwałość na nadgarstku?

Mit. Podobnie jak w przypadku perfum, rozcieranie na nadgarstku prowadzi do wymieszania wszystkich nut zapachowych na raz. Proces ten powinien następować samoistnie.

Im droższe, tym lepsze?

Prawda. Faktem jest, że często, podobnie jak w przypadku perfum, drogie feromony mają lepiej dobrany skład, dzięki czemu są trwalsze. Jeśli jednak nigdy nie używałeś feromonów, możesz najpierw zdecydować się na tańszą wersję, a dopiero później na te z wyższej półki – wtedy na własnej skórze przekonasz się, co jest dla Ciebie najlepsze. 

Podsumowanie

Jeśli rzeczywiście okazałoby się, że istnieją skuteczne feromony, a co więcej można je sztucznie wyprodukować, z pewnością wpłynęłoby to na nasze postrzeganie pożądania, a nawet miłości. Oznaczałoby to, że ludzie są w stanie sztucznie przyciągnąć do siebie innych i wzbudzić w nich intensywne emocje. Warto jednak pamiętać, że sam pociąg seksualny nie musi prowadzić do miłości, nie jest z nią równoznaczny. To skomplikowane uczucie wymaga zdecydowanie więcej niż tylko fizycznego zainteresowania drugą osobą. Działanie feromonów może co najwyżej pomóc w poznaniu człowieka lub przełamaniu wewnętrznych obaw i nieśmiałości. Jeśli więc potrzebujesz nieco wsparcia w tej materii – odwiedź nasz sex shop i przekonaj się sam!